Rölunda Rhodojord & Blåbär är en naturgödslad och okalkad jord som är särskilt utvecklad för växter som kräver ett lågt pH-värde.
Jorden har en grov och spänstig struktur som skapar en god balans mellan luft och vatten i rotzonen. Detta ger optimala förutsättningar för stark rotutveckling och en frisk växttillväxt.
Den lämpar sig särskilt väl för plantering av rhododendron, blåbär, azalea, hortensia, astilbe och andra surjordsväxter. Jorden kan användas i rabatter, krukor och på friland.
Vid plantering av barrväxter rekommenderas att jorden blandas med planteringsjord för bästa resultat.
| Köp | Betala | Spara |
|---|---|---|
| Över 324 st | 50 kr 40 kr | 20% |
| Över 162 st | 50 kr 42,50 kr | 15% |
| Över 54 st | 50 kr 45 kr | 10% |
Lagerstatus
| Årsta | 124 st |
| Rotebro | 86 st |
| Uppsala | 98 st |
-
Beskrivning
Fördelar
• Okalkad jord för surjordsväxter
• Naturgödslad för god växtnäring
• Grov struktur som ger bra luftning
• God vattenhållande förmåga
• Perfekt för rhododendron, vissa vindruvor och blåbärAnvändningsområden
Jorden används till:
• plantering av blåbär och rhododendron
• plantering av azalea och hortensia
• rabatter och planteringar
• krukor och friland
• barrväxter (blandas med planteringsjord)Tekniska data
- Produkt: Rhododendron- och blåbärsjord
- Varumärke: Rölunda
Volym: 40 liter
Vikt: ca 11–15 kg per säckInnehåll:
53 % ljus torv
21 % mörk torv
21 % bark
5 % hönsgödselkompost / biokompostLedningstal: ca 1,0
pH-värde: 4–5Antal säck/pall: 54 st
Jord på säck packas på pall oavsett antal.
Tips & användning
Vid plantering av surjordsväxter fyll planteringsgropen med rhododendronjord för att skapa rätt jordmiljö.
För barrväxter rekommenderas att jorden blandas 50/50 med planteringsjord för bästa struktur och näringstillgång.
FAQ
Vad är rhododendronjord?
Det är en jord med lågt pH-värde som är anpassad för växter som trivs i sur jord.Vilka växter behöver surjord?
Rhododendron, blåbär, azalea, hortensia och flera andra prydnads- och bärväxter.Kan jorden användas i krukor?
Ja, den fungerar bra både i krukor, rabatter och planteringar. -
Recensioner
Bli först med att recensera denna produkt!
Din recension:
För att skicka en recension måste du vara inloggad.
-
Om tillverkaren
Rölunda Gård utanför Bålsta i Uppland har anor ända bak till vikingatiden. Från starten med ett litet jordbruk till idag med 40-talet anställda från norr till söder, är det viktigt för oss att vara det personliga företaget. Jorden ser vi som ett kapital som skall förvaltas och vårdas med omsorg och är övertygade om att ett ansvarsfullt jord-trädgårdsbruk är något som både miljön, växterna och människorna mår bra av.
- Filer