-
Beskrivning
Pumpa - Baby Bear är en sort som ger små och vackra pumpor på ca 1kg. Är intensivt orange både utanpå och inuti. Köttet är gott och trådfritt, kan användas till paj m.m. De vackra bladen täcker jorden och ger en frodig grönska. Varje planta kan ge 6-8 frukter, drygt 10cm stora. Kan lagras svalt 3-4 månader. Pumpa - Baby Bear trivs på en varm och solig plats i välgödslad och väldränerad jord. Behöver mycket vatten och näring.
- Direktsådd: Direktsådd i södra Sverige när jorden är varm (+15C). Förkultivering rekommenderas.
- Förodling: 3-4v före utplantering efter frost. Så 1 frö/kruka med gödslad jord. Placera varmt för groning (25-28C). Efter uppkomst ställ ljust i rumstemp.
- Plantavstånd: 50 cm.
- Radavstånd: 50 cm.
- Så-sätt: Förodling / direkt.
- Växtläge: Sol.
- Räcker till: Ca 6-8 plantor.
-
Recensioner
Bli först med att recensera denna produkt!
Din recension:
För att skicka en recension måste du vara inloggad.
-
Om tillverkaren
Vi vill göra det enkelt för människor att odla där de bor. Genom att odla själva, om än bara i liten skala, kan vi alla tillsammans bidra till en mer hållbar framtid med friskare människor, djur och natur.
Nelson Garden är idag en av marknadens ledande aktörer inom trädgårdsnäringen. Men låt oss ta det från början! Året är 1933 i Belganet, ett litet samhälle i Blekinge, Sverige. I en kökssoffa lagrar Georg Nilsson frön som så småningom kommer att säljas. Hela familjen Nilsson är involverad. De sitter ofta tillsammans runt köksbordet och fyller frön i små påsar – rätt mängd frön i varje påse.